Po jedle alebo pití si vyčistite zuby zubnou pastou s fluoridom. Čistite si zuby aspoň 2-3 krát denne a ideálne po každom jedle pomocou zubnej pasty s obsahom fluoridu. Na čistenie medzizubných priestorov použite niť alebo medzizubný kefky.
Pravidelne navštevujte svojho zubára. Nevynechávajte pravidelné ročné prehliadky u zubára a taktiež návštevy ohľadne dentálnej hygieny. Každá zubná ambulancia spolupracuje so zubnou hygieničkou, ktorá často pôsobí vo vedľajšej ambulancii. V dnešnej dobe dokonca aj poisťovne praplácajú návštevy u dentálnej hygieničky. Dentálna hygienička odhalí vaše slabé miesta, ktoré zle dočisťujete a odporúči vím medzizubné kefky či iné potrebné pomôcky na odstránenie príčin vzniku zubného kazu.
Pite vodu z vodovodu. Väčšina verejných vodovodov má pridaný fluorid, ktorý môže výrazne pomôcť znížiť výskyt zubného kazu. Ak pijete iba balenú vodu, ktorá neobsahuje fluór, prídete o výhody fluoridu.
Vyhnite sa častému maškrteniu a popíjaniu. Kedykoľvek jete alebo pijete iné nápoje ako vodu, pomáhate baktériám v ústach vytvárať kyseliny, ktoré môžu ničiť zubnú sklovinu. Ak počas dňa maškrtíte alebo pijete, vaše zuby sú pod neustálym útokom.
Jedzte potraviny vhodné pre zuby. Niektoré jedlá a nápoje sú pre vaše zuby lepšie ako iné. Vyhnite sa jedlám, ktoré sa môžu zasekávať v medzizubnom priestore alebo v jamkách zubov, alebo si ich umyte krátko po zjedení. Potraviny ako čerstvé ovocie a zelenina však zvyšujú tok slín. Nesladená káva, čaj a žuvačky bez cukru pomáhajú zmyť čiastočky jedla.
Ak dodržiavate všetky pravidlá, no i napriek tomu sa vám vytvárajú zubné kazy, zvážte liečbu fluoridom. Váš zubný lekár vám môže odporučiť pravidelné ošetrenie fluoridom, najmä ak nedostávate dostatok fluoridu prostredníctvom fluoridovanej pitnej vody a iných zdrojov. Môže vám tiež odporučiť vlastné silikónový nadstravec, ktorý sa vytvorí na vaše zuby na aplikáciu fluoridu na predpis, ak je vaše riziko zubného kazu veľmi vysoké.
Využite kombinované liečby. Žuvanie žuvačky na báze xylitolu spolu s fluoridom na predpis a antibakteriálnym výplachom môže pomôcť znížiť riziko vzniku dutín. Alebo sa opýtajte sa na antibakteriálnu liečbu. Ak ste obzvlášť náchylní na zubný kaz – napríklad kvôli zdravotnému stavu – váš zubár vám môže odporučiť špeciálne antibakteriálne ústne vody alebo iné ošetrenia, ktoré vám pomôžu znížiť škodlivé baktérie vo vašich ústach.